Światowy Dzień bez Tytoniu w ZS nr 2 w Garwolinie

31.V.2019r. Światowy Dzień bez Tytoniu
w ZS nr 2 w Garwolinie

O szkodliwości papierosów powiedziano już chyba wszystko. Czynne i bierne palenie każdego roku zabija na całym świecie ponad 7 mln osób. Mimo tego w 2025 roku – jak szacuje WHO – wciąż będzie około miliarda palaczy.

Jeśli szybko czegoś nie zrobimy, to do 2030 roku liczba zgonów wzrośnie do ponad 8 mln, z czego 2,5 mln będą stanowić kobiety. W Polsce – według danych Ministerstwa Zdrowia – pali około 9 mln osób (24 proc. osób powyżej 16. roku życia). Co roku na choroby związane z paleniem: głównie nowotwory płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki umiera 67 tys. z nich.

W Światowym Dniu bez Tytoniu nauczyciele w naszej szkole w sposób szczególny chcieli zaakcentować młodzieży i całej społeczności szkolnej z jak poważnym zagrożeniem mamy styczność. W ramach akcji szkolnej Jabłko zamiast papierosa uczniowie zostali obdarowani zdrową przekąską- jabłkiem. Ponadto przeprowadzone pogadanki, lekcje tematyczne, gazetki edukacyjne oraz rozpowszechnione
w szkole materiały dot. szkodliwości palenia tytoniu były uzupełnieniem całej akcji Dnia bez Tytoniu.

Organizatorzy: A. Zawada, E. Marciniuk, A. Kalinowska.

Tekst: A. Zawada

Wtorek, 16 Lipca 2019