16 listopada 2022 roku. Środa. Nasze Szkolne Koło Caritas przeżywało swój dzień skupienia. Zgromadziliśmy się w grupie prawie 30 wolontariuszy, by pochylić się nad tematem ubóstwa. W czasach, gdzie żyje się dostatnie, ale co raz częściej pusto i bezsensownie, często w dobrobycie a niejednokrotnie w totalnej biedzie, widząc, jak wielka to niesprawiedliwość i zamknięcie na bliźniego nie mogliśmy zostać obojętni tej prawdzie. 

Stąd po zawiązaniu wspólnoty, zapoznaniu się z nowymi naszymi wolontariuszami klas I zastanawialiśmy się nad ubóstwem w wymiarze społecznym, materialnym i duchowym. Najwięcej czasu zajęło nam nie samo szukanie przyczyn tego rodzaju ubóstwa czy też objawów w naszym świecie, lecz sposobów ich zaradzania. Po ponad półgodzinnej pracy w grupie zaprezentowaliśmy jej owoce. To był bardzo dobry czas podsumowany konferencją wygłoszoną do nas przez Asystenta Kościelnego ks. Pawła Wojdata. 

Pełni refleksji rozpoczęliśmy przygotowanie do Eucharystii sprawowanej w naszej intencji oraz społeczności Zespołu Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie. Oprawę muzyczna oraz asystę liturgiczną przygotowali nasi wolontariusze na co dzień zaangażowani w posługę w grupach działających przy parafiach. Zakończona Eucharystia przeniosła nas w świat „naświetlania duszy przed Najświętszym Sakramentem”. Każdy z nas mógł podejść do Jezusa, by ofiarować Jemu jedną ze swoich cech, wartości, które są dla niego istotne, a za które Bogu dziękował w sposób szczególny. 

Posileni duchowo czas na siły fizyczne. W nowopowstałej sali pod kaplicą Miłosierdzia Bożego przygotowaną dla dzieci i młodzieży posililiśmy się gorącą pizzą. A że była dobra, świadczy fakt, że trzeba było nam domawiać kolejne „kartoniki” z tym przysmakiem J. Kontynuowaliśmy także naszą integrację grając na instrumentach, śpiewając, grając w ping – ponga, prowadząc wesołe i gwarne rozmowy. 

Po tym wydarzeniu pojawiły się także piękne świadectwa naszych młodych wolontariuszy:

„Na spotkaniu szkolnego Caritas podobała mi się atmosfera jaka panowała, czyli luźna i śmieszna, relacje pomiędzy księdzem Pawłem a uczniami, między innymi to, że żartował sobie z każdym. Podobała mi się również pracę w grupach, w których mogliśmy się lepiej zapoznać. Podejście księdza Pawła i Pani Uli do młodzieży - czyli nas, uczestników Caritas - jest świetne, bo dzięki nim możemy czuć się jak w domu”.
Amelia

„Bardzo podobało mi się dzisiejsze spotkanie, miło spędziłam czas, poznałam nowych ludzi z którymi można porozmawiać na różne tematy. Dzisiejsze spotkanie pokazało, że są jeszcze młodzi ludzie, którzy po za światem wirtualnym widzą jeszcze zwyczajne życie, działają w różnych organizacjach nie stronni od kościoła”. 
Zuzia

„Dzisiejsze spotkanie dało mi dużo prawdziwych myślenia, na różne sposoby. Poznałam wiele miłych i kochanych osób. Była miła i fajna atmosfera w której każdy czół się komfortowo. Było śmiesznie i rozrywkowo. Takie spotkania bardzo dużo dają człowiekowi do myślenia. Byłam już na kilku takich spotkaniach w mojej parafii i po każdym takim spotkaniu zawsze czuje większą więź z Bogiem. Oczywiście nie tylko po każdym takim spotkaniu ale i po każdej Eucharystii, Mszy świętej i wielu innych. Bardzo miło spędziłam czas i nie mogę doczekać się następnego spotkania”. 
Gabrysia

„W dniu dzisiejszym uczestniczyłem w Dniu Skupienia SKC. Spotkanie o tematyce ubóstwa bardzo mi się podobało. Szczególnie utkwiły mi w pamięci słowa księdza dotyczące problemów młodzieży w dzisiejszych czasach. Podczas części integracyjnej dowiedziałem się czegoś o moich rówieśnikach. Podczas Eucharystii i Adoracji mogłem spotkać Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie i wielbić Go poprzez śpiew. Na zakończenie spotkania udaliśmy się na Agapę”.

Jakub

„Uświadomiło mi, że to co osiągam należy powierzać Panu Bogu, ponieważ to On sprawił, że mogę być tu gdzie jestem, że nie jestem uzależniony. Mam wrażenie, że dzisiaj Pan Bóg dał mi sprawdzian, a ja to zdałem, ponieważ jakiś pan z Ukrainy zapytał mnie czy wiem gdzie jest sklep rowerowy, a ja go zaprowadziłem do tego sklepu. Nie wstydziłem się prowadzić go przez miasto mijając znajomych, czułem się dumny, że jako jedyny mu pomogłem. Mam nadzieję, że moja posługa w Caritasie będzie owocna, i że będzie wiele takich osób, którym będę mógł pomóc”.

Dawid

„Było super, bardzo dobrze się z kolegami bawiliśmy. Dużo można było porozmawiać podczas różnych aktywności. Adoracja była bardzo interesująca i ciekawie się w niej brało udział. Bardzo podobało mi się śpiewanie w sali pod kaplicą i ćwiczenie piosenek. Była bardzo dobra pizza, a do gry w ping ponga zawsze się ktoś znalazł. Bardzo dobrze, że zapoznaliśmy się w naszym gronie i każdy opowiedział o sobie kilka zdań na pewno to nas do siebie przybliża. Mam nadzieje że takich spotkań będzie więcej”.

Maciej

Chyba najlepszym podsumowaniem tegoż czasu było pytanie: KIEDY POJEDZIEMY NA KOLEJNE SKUPIENIE TYM RAZEM NA DWA DNI? W tajemnicy powiemy, że planowane jest na wiosnę J

Serdecznie dziękujemy p. Dyrektor Ewie Fladze, p. Grzegorzowi Rybakowi, p. Urszuli Maligłówce oraz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie za możliwość przeżycia tak pięknego i owocnego czasu. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu formacyjny!